تبلیغات
اهل بیت

اهل بیت
قالب وبلاگ

فصل اول: شور حسینی 

حسین یعنی...

چگونه می توان  امام حسین(علیه السلام) را شناخت؟ اهل بیت، خود فرموده اند: «نزّلونا عن الرّبوبیَّةِ وَ قُولُوا فِینَا مَا شِئْتُمْ.«[1]

"اول ما را ازمرتبه ی ربوبیّت پایین آورده و سپس هرچه می خواهید درباره ی ما بگویید."

حضرت علی(علیه السلام) راجع به سلمان می فرمایند:«بحرلا ینزح قعره »[2] "سلمان دریایی است که انتهایش ناپیداست!"

اصحاب پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) وقتی نتوانستند پیامبر را پیدا کنند، ردّ شناسی آوردند، تا ایشان را بیابد. ردّ پای ایشان را دنبال کردند تا به نخلستانی رسیدند و دیدند که سلمان با پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلّم) نشسته است و با تعجّب به سلمان گفتند: ما ردّ پای پیامبر را تا اینجا گرفته و آمده ایم، حال آنکه تو خود اینجایی.!

سلمان گفت: تصمیم گرفته ام که پیامبر هر جا پا گذاشت، من هم پا، جای پای ایشان بگذارم. یعنی سلمان تمام کارهایش را با پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) تنظیم کرده بود.

آیا امام حسین(علیه السلام) تنها چهل روز با ماست؟ امام حسین(علیه السلام) چقدر در زندگی ما حضور دارد؟ این چه امام حسینی(علیه السلام) است که فقط  در ایّام محرّم در تغییر آهنگ گوشی همراه خلاصه می شود؟ و بعد، فردای أربعین به امام حسین(علیه السلام) می گوییم به امید دیدار تا سال بعد؟!

حیف است که خون حسین(علیه السلام)  برای چنین شیعه ای ریخته شود!!!

برخی  در آخر محرّم و برخی  دیگر در اربعین ازامام حسین(علیه السلام)  جدا می شوند.

سعی کنید از جمله ی کسانی باشید که وقتی امام حسین(علیه السلام) در شب عاشورا به یارانشان فرمودند: همه ی شما می توانید بروید.! حتّی به برادر و فرزندانشان نیز فرمودند: شما هم بروید! ، همه سر به زیر انداختند و بغض ها در گلو حبس شد و قمر بنی هاشم(علیه السلام) گفت: "نباشد آن روزی که ما بی تو در این عالم زندگی کنیم. ای حسین! تو، جمال عالم هستی."

بعد هم اصحاب زبان به سخن گشودند و گفتند: «فان شرقت شرقنا و ان غربت غربنا» [3] "چه به شرق بروی و چه به غرب با تو خواهیم بود."

اینگونه باید با امام حسین(علیه السلام)  همراه بود.

حسین(علیه السلام) الگویی برای جهانیان

اگر بخواهیم حسین(علیه السلام) را بشناسیم باید ایشان را از مرتبه ی ربوبیّت پایین آورده و برای خود الگو قراردهیم. در زیارت جامعه ی کبیره خطاب به ائمّه ی أطهار (علیهم السلام) میگوییم:«شهداء دارالفناء وشفعاء دارالبقاء»[4] "شما شهیدان این جهان و شفیعان آن جهان هستید."پس ایشان ابتدا دراین دنیا الگوی ما هستند و سپس در آخرت، ما را شفاعت خواهند کرد. امام حسین(علیه السلام) در کربلا فرمودند:«ولکم بی أسوة»[5] "من برای شما الگو هستم."

نباید بگوییم کربلا یک حرکت شخصی بوده است و یا اینکه یک «قضیة فی واقعة» است، که در اینصورت کربلا را عقیم کرده ایم.

اینگونه نیست، بلکه امام حسین(علیه السلام)  فرمودند:" پیرو و دنباله رو من باشید".

که عشق آسان نمود اول....

اگر معرفت نباشد نمی توان شیعه بود. اگر قرار بر این باشد که انسان در مسیر امامت نباشد و ادّعای عاشقی کند، این عشق نیست، بلکه هوس است.

محال است کسی عاشق حسین(علیه السلام) باشد، امّا سنخیّتی با امام نداشته باشد.

امام حسین(علیه السلام)  در روز عاشورا به حضرت زینب(سلام الله علیها) فرمودند:" لباسی برایم بیاورید و ایشان لباس را آوردند؛ امّا حضرت وقتی  لباس را به تن کردند، متوجه شدند که لباس تنگ است و آن را از تن درآوردند و فرمودند: "این لباس ذلت است"

پس عاشق حسین (علیه السلام) به عشق ایشان لباس تنگ نمی پوشد.

همچنین چنین نقل شده است که زمانی که حضرت از مکّه به طرف کربلا حرکت کردند، فرمودند:«هر کس قرض یا دینی دارد، مرا همراهی نکند!» در واقع منظور ایشان این بود که من دوست ندارم از حقّ النّاس چیزی بر گردن کسی باشد.

عاشق حسین(علیه السلام) نباید حقّ النّاس را تعطیل کند و بر مرام رشوه و ربا باشد و یا اینکه در ارث یا اموال دیگران تصرّف کند.

اهل بیت(علیهم السلام) فرموده اند:«من کان لله مطیعا فهولنا ولیّ»[6] "اول با خدا حسابرسی نمایید، بعد به سراغ ما بیایید!"

« كُلُ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ رَهِینَةٌ»[7]

"هر نفسی در گرو آن چیزی است که انجام داده است."

درکربلا شخصی نزد حضرت آمد و گفت: من می خواهم قبل از مرگ با شما نماز بخوانم تا خداوند مرا مؤاخذه نکند که بی نماز از دنیا رفتی. حضرت فرمودند:«ذکرت الصلوة»[8] "چون نماز را یادآورشدی، خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد."

در روایت وارد شده است كه کسی که برای نماز صبح  بیدار نمی شود و می خوابد، زمینی که بر روی آن خوابیده است، او را لعنت می کند.

اگر ما به امام حسین (علیه السلام) عشق داریم، می بایست این سنخیّت را در خود ایجاد کنیم. آن وقت است که می توانیم عزاداری امام زمان(عجل الله فرجه الشّریف) پسندی داشته باشیم.

اگر انسان زیبایی معرفت را درک کند، عاشق می شود و عشق، کمال بشر است.

در هر کجا که عشق باشد، سنخیّت نیز هست.

تا بود یک ذرّه از هستی به جای                          کفر باشد گر نهی درعشق پای

ره را دو گام گفته اند؛ زیرا که فصل و وصل است.

پیوند دوست گشتی ازخویش اگر جدایی

گفتم که مایی ما، ما را ز تو حجاب است            گفتا که محو ما شو، آنگه ببین که مایی

در وهله ی اول باید عاشق باشید، تا سنخیّت به دنبال آن ایجاد شود؛ كه عالم بر محور سنخیّت می چرخد.

ذرّه ذرّه کاندر این أرض و سماست                         جنس خود را همچو کاه و کهرباست

ناریان مر ناریان را جاذبند                                     نوریان مر نوریان را طالبند[9]

عنایت به اندازه معرفت!

ائمّه (علیهم السلام) فرموده اند: «أعینونا أعینونا»[10]"خود راشبیه ما کنید."

هر کس هر اندازه به آنها شباهت پیدا کرده و با آنها سنخیّت داشته است، معصومین(علیهم السلام) به همان مقدار به او افاضه می کنند و با توجّه به ظرفیّت وجودی هر کس به اوعنایت می کنند.

«فَسَالَتْ أَوْدِیَةُ  بِقَدَرِهَا»[11] "پس رود خانه‏ هایى به اندازه ی گنجایش خودشان روان شدند."

شخصی نزد امام حسین (علیه السلام) آمد و درخواست مقداری پول کرد. حضرت فرمودند: سه سؤال از تو پرسیده و سپس آن مقدار پول را به تو خواهم داد. آن شخص گفت: آیا شخص بخشنده ای مثل شما از شخصی مثل من سؤال کرده و سپس می بخشد؟

حضرت فرمودند: سیره ی ما سیره ی پیامبر است. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) نیز با توجه به معرفت هرکس به او عنایت می کردند.

شباهت به معصوم

قضیّه این است که ما باید به معصوم(علیه السلام) شباهت پیدا کنیم.

امام حسین(علیه السلام) حتّی برای کسی که به اردوگاه حضرت وارد می شد، سرحدّ و مرز مشخّصی تعیین می فرمودند و هر کسی حقّ ورود به آن را نداشت.

امام حسین(علیه السلام) در کربلا وارد خیمه ی شخصی به نام جابر شدند و به او فرمودند: "به ما ملحقّ شوید" و چون آن شخص از ملحقّ شدن به حضرت ترس داشت، گفت: من اسبی دارم که تا به حال نشده با آن یکی را تعقیب کنم و نتوانم او را بگیرم و همچنین شمشیر خوبی دارم که بهتر از آن موجود نیست؛ همه را در اختیار شما می گذارم، ولی مرا به اردوگاه فرا نخوانید.

حضرت در پاسخ فرمودند: «اذا بخلت علینا بنفسک فلا حاجة لنافی مالک»[12] "اگر جان خود را ندهی، نیازی به مال تو ندارم"!

سپس این آیه را تلاوت فرمودند:« وَ مَا كُنتُ مُتَّخِذَ الْمُضِلِّینَ عَضُدًا»[13]

"من گمراهان را نمی پذیرم"

حال اگر می خواهید به معصوم (علیه السلام) شباهت داشته باشید باید در این عالم شبیه او باشید؛ چرا که شباهت در این مورد، شباهت به انسان کامل است.

باید دقّت کرد که در این شباهت چه چیزی نهفته است؟ خداوند که ما را برای خوردن پوست خربزه و هندوانه خلق نکرده است!

حضرت علی(علیه السلام) درباره ی یکی از خلفا چنین تعبیری دارند، که رفت و آمد او فقط ما بین آشپزخانه و مستراح بود و بس!

پس از70 یا 80 سال عمر کردن در برابر بازخواست خداوند از نعمت و جود چه پاسخی می توان داد؟

آیا می توان گفت که تنها 80 سال عمر کرده ام؟

یکی ازشاگردان علامه طباطبایی (رحمة الله علیه) درلحظات آخر عمر، از ایشان پرسید: "درچه مقامی هستید؟"

ایشان فرمودند:"درمقام تکلّم هستم"

پرسیدند:"با چه کسی در مقام تکلّم هستید؟"

ایشان پاسخ دادند: "با حقّ"

مقام تکلّم چیست؟ « وكَلَّمَ اللَّهُ مُوسَى تَكْلِیمًا»[14] "خدا با موسى به طرز خاصى سخن گفت!"

همسر علامه به نقل از ایشان چنین می گوید: یک روز وقتی به خانه آمدم، متوجّه شدم که در بسته است و کلید هم ندارم. درهمین حال، جوانی آمد و در را باز کرد. من گفتم: شما چه کسی هستید؟

جوان گفت: من فرزند حسین بن روح نوبختی از نوّاب اربعه ی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشّریف) هستم.

این عالم به وجود آمده است تا خداوند متعال لذّت اصیل را به بشر عرضه کند. امّا متأسّفانه ذائقه ی بشر بر پایه ی آلودگی تنظیم می شود.

بس که ماندم به قفس رنگ گل از یادم برفت گرچه با عشق گل از مادر گیتی زاده ام

عصاره ی کلام این است که باید امام حسین(علیه السلام) را بشناسیم تا بتوانیم به او شباهت پیدا کنیم.

غیرت حسینی

عاشقی که عشق به حسین(علیه السلام) داشته باشد اما نسبت به شعور و ولایت حسینی غیرت نداشته باشد، عاشق نیست.

کیست در این انجمن محرم عشق غیور              ما همه بی غیرتیم آینه درکربلاست

عشق بدون غیرت درهیچ جایی یافت نمی شود.

پس عزادار واقعی باید عارف به مقام و شأن معصوم(علیه السلام) باشد. در اذن دخول زیارت امام حسین(علیه السلام) وارد شده:«إ ارادة الرّبّ فی مقادیراموره تحبط إلیکم» "امام همان اراده ی الهی درتمام مقدرات عالم است»

امام واسطه ی فیض برای تمام عالم یعنی "الرحمة الموصوله" است. اگر این رحمت موصوله قطع شود عالم "کن فیکون" خواهد شد. مسئله ی امامت، مسئله ی بسیار خطیری است که عدم شناخت آن منجر به مرگ جاهلیت می شود.

«من مات ولم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة»[15] "هر کس بمیرد در حالی که امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلی مرده است"

حسین(علیه السلام) چراغ هدایت است...

پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) بهترین تعبیر را درباره امام حسین(علیه السلام) فرموده اند:

"امام حسین(علیه السلام) چراغ هدایت است"

بعد از من شما در تاریکی و گمراهی خواهید افتاد پس راه را از مصباح پیدا کنید.

رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) حتی صحبت کردن در منبر را به خاطر امام حسین(علیه السلام)  قطع می کردند.

امام حسین(علیه السلام) در نوزادی دیر زبان به سخن گشودند، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)  وقتی نماز می خواندند، تکبیر می گفتند ولی امام حسین(علیه السلام) نمی توانستند تکبیر بگویند. جبرئیل نازل شد و گفت: خدا می گوید: بار دیگر بگو. رسول خدا بار دیگر گفتند، اما امام حسین(علیه السلام)  باز هم نتوانستند و این کار هفت بار تکرار شد و امام حسین(علیه السلام) تکبیر را به درستی ادا کردند.

علت استحباب تکبیرات افتتاحیه در نماز نیز همین است. امامی که هفت بار جبرئیل به خاطر او نازل می شود، حال رأس مبارکش را بر دروازه ی شهر اسلامی آویزان می کنند.

هیچ چیز در این عالم به طور مطلق تضمین نشده است. اگر گناه کنیم مجازات آن را خواهیم دید.« مَن یَعْمَلْ سُوءًا یجُزَ بِهِ‏»[16] "هر کس کار بدی کند به وسیله همان عمل کیفر  می شود"

زائرحسین(علیه السلام)

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: "خودم در روز محشر آنقدر به دنبال عده ای می گردم تا آنها را پیدا کنم. اگر چه در چاه یا گودالی بیفتم، باید آنها را پیدا کنم. ازایشان سوال شد: آیا این عده نشانه ای هم دارند؟ ایشان فرمودند: آنها کسانی هستند که در پیشانی آنها نوشته شده است:«هذا زائر قبر الحسین(علیه السلام»"این شخص زیارت کننده ی قبرحسین(علیه السلام) است"

هفتاد نوع فرقه وارد محشر میشوند، فرشتگان ندا می کنند که زوّار حسین کجا هستند؟ فرشتگان به آنها می گویند: «خذ بید من أحببت»"هرکسی را که دوست داری شفاعتش کن" هر یک از آنها نیز بسیاری از انسان ها را شفاعت می کنند.

ادامه دارد...

[ پنجشنبه 8 تیر 1391 ] [ 11:38 ق.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
موضوعات وب
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


اهل بیتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
پیشــوای آزادگان

علمای شیعه

پایگاه فرهنگی مذهبی شهید دستغیب