تبلیغات
اهل بیت

اهل بیت
قالب وبلاگ
بعد از امام زمان (عج)، رجعت از كدام امام شروع می شود و گفته شده اگر كسی اعتقاد به این مسأله نداشته باشد كافر است. آیا درست است یا خیر؟ آیا كتابی در این زمینه می توانید معرفی نمایید؟


یكی از اعتقادات ویژه‌ای و ضروریات مذهب تشیع که شیعه دوازده امامی آن را باور دارد، عقیده به رجعت است. رجعت در لغت به معنای بازگشت است. معنی اصطلاحی رجعت از دیدگاه شیعه این است كه خداوند (هم زمان با ظهور حضرت مهدی(عج) شماری از امت محمد(ص) را پس از مرگشان و پیش از قیامت بر می انگیزاند واین باور از ویژگیهای مذهب آل محمد(ص) می باشد كه قرآن نیز بر درستی آن گواهی می دهد.)
«رجعت» به معنای خاص آن جزء عقاید شیعه است واعتقاد به آن ضروری است وانکار آن , بر اساس بعضی از روایات انسان را از دایره تشیع خارج می سازد. ما معتقدیم گروهی بعد از ظهور حضرت به دنیا برمی گردند. آیات و روایات فراوانی بر این مطلب دلالت دارد، مانند آیه 83 سوره نمل و 11 سوره غافر و روایاتی كه علامه مجلسی در جلد 53 بحارالانوار گرد آورده است. رجعت خاص كه در دوران ظهور اتفاق می افتد، دو مرحله زمانی دارد مرحله اول مقارن با ظهور و قیام امام زمان(عج) اتفاق می افتد و افرادی كه در گذشته زندگی می كرده اند مانند برخی از اصحاب پیامبر(ص) و ائمه(ع) به دنیا باز می گردند واز اصحاب امام زمان(عج) می شوند و حضرت را در قیامش یاری می كنند. مرحله دوم رجعت كه زمان بازگشتن ائمه(ع) به دنیاست، هنگام رحلت امام زمان(عج) اتفاق می افتد. اولین امامی كه با رجعت ایشان رجعت ائمه(ع) آغاز می شود، امام حسین(ع) است. بنابر روایات، هنگام رحلت امام زمان(عج) امام حسین(ع) زنده می شود و مراسم به خاك سپاری امام زمان(عج) را عهده دار می شود و سپس حكومت را رهبری می نماید و مدت طولانی نیز حكومت می فرماید.(مختصر بصائر الدرجات، ص48) ائمه(ع) حكومت جهانی را كه امام مهدی(عج) ایجاد می كند، به مدت طولانی اداره و ادامه فرمایند. امام صادق(ع) می فرماید: « ما من امام الا و یكرّ فی قرنه»؛ امامی نیست مگر آنكه در زمان خود رجعت می كند.»(الایقاظ من الهجعه، ص 361، ح112) در حدیث دیگری امام صادق(ع) می فرماید: « لیس منا من لم یؤمن بكرتنا؛ از من نیست كسی كه به رجعت ما ایمان نداشته باشد.» لذا ما در زیارت «آل یاسین» كه ویژه امام عصر(عج) است، بعد از نام بردن اسامی ائمه(ع) شهادت می دهیم: « ان رجعتكم حق لاشك فیها؛ رجعت شما بدون شك واقع خواهد شد.»(شیخ صدوق، الفقیه، ج3، ص458) و ما نیز آرزو می كنیم كه در آن زمان باشیم، چنان كه در زیارت جامعه می خوانیم: « و یكر فی رجعتكم؛ خدا یا ما را از كسانی قرار ده كه در رجعت ائمه(ع) باز می گردند» و در وداع زیارت جامعه آمده « و أحیانی فی رجعتكم؛ و خدا مرا در رجعت شما ائمه زنده گرداند.» خلاصه آنکه از نظر علما و دانشمندان شیعه چنین پیش از قیام قیامت در ادامه حكومت حضرت مهدى(ع) به ترتیب، دوران رجعت هر یك از ائمه هدا(ع) فرا رسد و جمعى از نیكان بسیار نیك از هر دوران و هم‏چنین بدكاران بسیار بد از هر زمان به دنیا بازگردند. نیكان براى دیدن دولت كریمه اهل‏بیت و رسیدن به آرزوى حكومت عدل و داد و بدكاران از براى عقوبت و عذاب دنیا كه سزاى اعمال خود را در این دنیاندیده‏اند.
برچسب ها: اعتقادبه رجعت،
[ سه شنبه 9 خرداد 1391 ] [ 12:49 ب.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
موضوعات وب
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


اهل بیتاستخاره آنلاین با قرآن کریم

سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
پیشــوای آزادگان

علمای شیعه

پایگاه فرهنگی مذهبی شهید دستغیب